"Celý svět je plný zázraků, na které jsme si však tak zvykli, že je nazýváme všedními věcmi."

Interviewer: "So Jimi, what's it like to be the best guitarist in the world?"
Jimi Hendrix: "I don't know, ask Rory Gallagher."

"Hudba je klíčem k ženskému srdci." - J. G. Seume


"Když člověk najde hudbu, která ho sklátí rozkoší, nalezl jeden z divů světa." - Já


Červenec 2011

Wolfgang Amadeus Mozart

30. července 2011 v 18:22 | Alexandra |  Klasická hudba


Wolfgang Amadeus Mozart - (1756-1791) - rakouský hudební skladatel - je další, v pořadí třetí, významný skladatel symfonií a hlavně oper působící v období klasicismu. Tak jako Josef Haydn a Ludvík van Beethoven. Všechny tyto tři skladatelé také spojuje vystupování v Českých zemích.

"Moji Pražené mi rozumějí!" - výrok W. A. M

- Proč právě Praha patřila mezi W. A. Mozartovy oblíbené koncertní místa? V době, kdy Mozart působil, Vídeň byla centrem Evropské hudební scény. Koncertovaly tam nejvýznamnější skladatelé doby. Vídeňští lidé byli zvyklí na všelijaké hudební kousky. Kdežto do Prahy zavítali velikáni klasické hudby té doby méněkdy. Proto když v Praze uskutečnil koncert Mozart, Pražané byli nadšeni, a Mozart měl zajištěné plné hlediště nadšených posluchačů. :)


W. A. Mozart se narodil v Salzburgu (nebo-li také Solnohrad) jako nejmladší ze sedmi dětí. Většinu života přožil ve Vídni. Byl považován za zázračné dítě. Od malička komponoval.
Jeho hudba vyniká oprimismem, je hravá. Mozart zasáhl do všech skladebných oborů, napsal přes 600 skladeb, ačkoliv zemřel brzy - ve 36 letech.
Psal tkzv. komické opery = árie (part pro sólový hlas s instrumentálním doprovodem) jsou spojovány zpívanými recitativy (recitativ:způsob zpěvu blížící se mluvené řeči) s akordickým doprovodem cembala, např. Figarova svatba (první ukázka). Nebo tkzv. vážné opery např. Titus.
Vrcholem operní tvorby je opera Don Giovanni (též Don Juan), ve které se spojují prvky tragické s prvky komickými.
Mezi jeho další nejnámnější opery patří Únos ze serailu, Kouzelná flétna, Idomeneus.
Velice známá je serenáda pro smyčcové nástroje Malá noční hudba (druhá ukázka).
Mozart napsal +- 48 symfonií. Mezi nejznámnější patří Jupiterská.
Nejznámější skladbou je však Mozartem nedokončené Requiem (třetí ukázka) - tuhle bych chtěla slyšet na živo.


Zajímavost:
Otec Mozarta - Leopold Mozart - napsal tkzv. Dětskou symfonií. Není nijak dobrá. Znější v ní zvuky dětských hraček.

Výběr II.

21. července 2011 v 22:01 | Alexandra |  Dnešní výběr
Dnešní článek pojmu opět trošku jinak, a hodím vám tu můj výběr na dnešní večer. Třeba vám něco z výběru kápne do noty.

Já tu ženskou prostě zbožňuju, tedy ne ji, ale její hlas, rozsah, sílu, energii, jednoduše řečeno - její hudbu :-)Výrok v komentáři, u kterého jsem se musela usmát:
''How does it feel to be the greatest guitarist in the world? I don't know, go ask Rory Gallagher.'' -Jimi Hendrix

Rory Gallagher - Just a smile:


Jethro Tull je pro mě prozatím neznámá kapela, jelikož jsem jejich hudbu doposud neproštudovávala (moje lenost se pořád objevuje). Ale dneska jsem objevila tuto zajímavou písničku, líbí se mi :)

Jethro Tull - European Legacy (z alba Under Wraps)


Nakonec sem hodím písničku Citizen of the Planet z posledního alba Alanis Morissette. Toto album už vlastním delší dobu. Čekala jsme od něho víc, ale to je proto jelikož je tam na mě moc elektronických prvků, které ve velkém množství moc nemusím. Takže písničky, které mi přijdou zajímavý objevuju postupně. Nedávno sem objevila, že tato písnička je taková nevšední, řadím ji proto k těm dobrým z alba. Budu ráda, když mi do komentářů napíše, pokud alespoň trošku znáte některé dřívější počiny od Alanis, jak hodnotíte tento kousek, jelikož je to jiná meta než např. její stará písnička Thank You. :)

Být hrdí, že jsme Češi?

21. července 2011 v 21:37 | Alexandra |  Moje a Vaše názory
České země nebyly vždy ty, které ostatní země neznaly, či si o nich mysleleli jen to zlé (Dnes nás znají snad jen skrz naši politickou scénu.). Ba naopak. České země měli v jiných krajích dobré jméno. Vždyť čeští hudební skladatelé měli ve světe velké jméno. Ale i velcí hudební géniové rádi jezdili do Čech, poněvadž pokaždé je tady lid opěvoval, a každý koncert byl plný nadšenými posluchači v hledišti. Mezi ně patřil samozřejmě génius hudby, Mozart. Lid v Praze miloval, a on zase český lid. Jeho hudba skýtala sílu a obrovké melodie, které pokaždé přihavovaly obrovské davy publika. Úspěšný rakouský skladatel, Joseph Haydn, kterého mnoho lidí zná jakou autora rakouské hymny, ale už nevědí, že svou první symnfoini napsal u nás v Čr, v Lukavicích u Plzně, proto je také nazvána Lukavická. Jeden z našich uznávaných předních českých skladatelů, Antonín Dvořák, prožil část svého života v Americe, kde získal reputaci, slávu, úctu ostatních. Stal se tam ředitelem Národní hudební konzervatoře v NY. Buďme proto hrdi na to, že jsme Češi. Kdo jiný než Bedřich Smetana by zkomponoval tak nádhernou symfonickou báseň jako je Vltava, která vykresluje krásu české krajiny. Nemysleme na naši politickou scénu, a buďme někdy hrdí na to, že jsme Češi, a ne jenom tehdy, když je hokej, a v Češích se probouzí hrdost nejvíce ;-)

Bedřich Smetana - Vltava
(je druhá báseň z cyklu Má vlast)

Výběr I.

11. července 2011 v 18:39 | Alexandra |  Dnešní výběr
Bože, hudba je krásná. Abstrakce. Není vidět, a přitom v ní vidím vše, co si představím. Tóny. Bože, kdo vidí tóny. Nikdo. Jak nádherné zvuky to jsou.Čas. Dal podnět abyl idi složili to co ze sebe vyprodukovali, co ze sebe vyšťavili. Řev. Ticho. Šepot. Vášeň. Chtění víc. Rozprsk všeho co cítíte, když posloucháte. Co vám dá hudba. Houpání. Třepání. Kývání. Klepání. Tělo se projevuje různě.Zavři oči. Nech do sebe proudit, to co poklad nabízí. Poklad. Kolik je na světě pokladů. Láska. Radost. Nejbližší. Emoce. Věci, pro které srdce bije. Hudba.Zbožňuju poklady světa. Zbožňuju řeky, které v sobě ukrývají kameny, které oblévají svým tělem. Zbožňuju chutě, vůně. Zbožňuju hudbu.

Člověk

7. července 2011 v 22:18 | Alexandra |  Citace
Nemůžeme ztrácet naději v lidstvo, když víme, že Mozart byl člověk.- A. Einstein

Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí. - A. Einstein

Láska by měla být sportem, omezujícím se přísně na dva jedince. Ale kolik dnešních žen a mužů ji dovede chápat jen v celém mužstvu.

Máloco obšťastňuje víc než pocit, že člověk pro ostatní lidi něco znamená. - Dietrich Bonhoeffer


Co je člověk,
když žije jenom proto, aby spal
a jedl? Nic víc než zvíře, nic víc.
Ten, kdo nám dal tak velkou schopnost myslet,
nazírat věci minulé i příští,
zajisté nechtěl, aby božský rozum
v nás zahníval a tlel. - W. Shakespeare


Depeche Mode - Enjoy the silence

7. července 2011 v 22:04 | Alexandra |  Songy dalších interpretů
Je zajímavé, jak některé písničky jsou postaveny na jednoduché linii a přitom ve vás hned něco probudí a chytnete se :-)Vanessa Mae - Storm

7. července 2011 v 21:40 | Alexandra |  Songy dalších ženských interpretů
Konečně. Tak jsem jednu z hledaných našla. Energie ze skladby teče všemi doušky, nádherná. Je pojmenována Bouře, možná bych jméno ji ale dala Lavina. Ale to je detail, jelikžo hudebně se mi hodně líbí, a to je důležité :-)


Vanessa Mae - Night Flight

7. července 2011 v 21:26 | Alexandra |  Songy dalších ženských interpretů
Pustila jsem se teď do hledání skladeb od Vanessy Maey. Když jsem byla menší a počítač jsme ještě doma neměli, hudba se ke mně dostala skrze rádio, kazety a cd které se doma vyskytovali. Na jedné kazetě byla nahrána Vanessa Mae a některé její skladby mě uchvátily. Bohužel tuto kazetu jsem už dlouho neviděla a netuším kde skončila takže ji půjdu muset jít najít, jelikož na ni bylo, jak jsem už zmínila, pár kousků, které se mi strašně moc líbily, byla jsem z nich unešená. Právě proto jsem se teď dala do hledání, třeba tyto skladby na youtube najdu, respr. když si to pustím tak si vzpomenu, že to je ten kousek ,který mě před léty strhnul :-). No, nicméně ještě jsem na ty kousky nenarazila, ALE objevila jsem tuto krásnou skladbu. Její název Night Flight opravdu vyjadřuje to, co cítím, když ji poslouchám. Moje duše lítá. Ať vaše lítá taky, pěkný poslech :-)


singl: Sure know something

7. července 2011 v 17:09 | Alexandra |  Kiss


album: Dynasty, 23. 5. 1979
autor: Paul Stanley