"Celý svět je plný zázraků, na které jsme si však tak zvykli, že je nazýváme všedními věcmi."

Interviewer: "So Jimi, what's it like to be the best guitarist in the world?"
Jimi Hendrix: "I don't know, ask Rory Gallagher."

"Hudba je klíčem k ženskému srdci." - J. G. Seume


"Když člověk najde hudbu, která ho sklátí rozkoší, nalezl jeden z divů světa." - Já


Ludvík van Beethoven

28. března 2011 v 21:37 | Alexandra |  Klasická hudba
Ludvíka van Beethovena - (1770-1827) - řadíme do období hudebního klasicismu nebo-li doby stříbrné (18.stol.), kde patří také skladatelé Josef Haydn a Wolfgang Amadeus Mozart. Skladatelé působili hlavně ve Vídni, která byla cetrum evropské hudby této doby.
Hlavní důraz je v hudbě kladen na vedoucí melodický nástroj a ostatní nástroje mají za úkol jej především doprovázet, narozdíl od období baroka jejíž znakem je vícehlas tedy více vedoucích hlasů, které se prolínají.
Skladatelé, jenž jsou v 18. století stále závislí na šlechticích, aby si vyděli, skládají především symfonie, které sklízí obrovské úspěchy. Opery nabývají nového rázu. Nezpívá se v nich jen italsky, jak to bylo doposud zvykem, ale také v jazyce, kterým mluví skladatel či libretista (os., která složila text). V orchestrech se objevují nové nástroje, hlavně klarinety.

Ludvík van Beethoen se narodil v německém Bonnu. Prožil těžké dětství - sám se musel brzy postarat a živit celou rodinu. V době, kdy začal skládat se přesídlil do Vídně, kde sklízel velké úspěchy, avšak později získal i řadu odpůrců za republikánské názory a dramaticky-myšlenkově náročnou hudbu. Po 30. roce svého života začal ztrácet sluch, ale ani tehdy nepřestal komponovat.
Beethovenova síla je ukryta v jeho instrumentální hudbě, kdy na prvním místě stojí jeho 9 symfonií:
I. symfonie C dur
II. symfonice D dru
III. symfonie Es dur - Eroica nebo-li Hrdinská - Beehoven se nechal inspirovat Napoleonem. Je projevem lidského hrdinství.
IV. symfonie B dur
V. symfonie C moll - Osudová - Je vrcholem z celé Beethovenovy tvorby. (Učitě ji znáte, motiv této symfonie je krásný, vymyslel to fakt dobře, důkladně do detailů. Je ukázkou jeho tvorby nahoře nad textem.)
VI. symfonie F dur - Pastrorální - Jsou zde zobrazeny krásy přírody.
VII. symfonie A dur
VIII. symfonie F dur
IX. symfonie D moll - Ve čtvrté části symfonie Beethoven připojil k velkému orchestru sólisty a sbor, aby slovy Schillerovy Ódy na radost dal své hudbě jednoznačný smysl: "Všichni lidé staňte se bratry".
Dále Beethoven skládal kvarteta, sonáty, a zkomponoval jedinou operu Fidelio. Příběh opery je tragický - manželka se převleče za žalářníka, aby osvobodila svého muže z vězení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kapela-4ever kapela-4ever | Web | 29. března 2011 v 18:44 | Reagovat

ahojky! Máš rád/a písničky, skládáš je, si zpěvák/čka.....založili jsme s kámoškama dívčí kapelu 4ever. Podíváš se??????? ;-)

2 Robka Robka | Web | 29. března 2011 v 21:30 | Reagovat

Osudová je krásná, ale trochu pesimistická. Ale zas na druhou stranu, když se do toho člověk zaposlouchá, je v ní i kus optimismu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama