"Celý svět je plný zázraků, na které jsme si však tak zvykli, že je nazýváme všedními věcmi."

Interviewer: "So Jimi, what's it like to be the best guitarist in the world?"
Jimi Hendrix: "I don't know, ask Rory Gallagher."

"Hudba je klíčem k ženskému srdci." - J. G. Seume


"Když člověk najde hudbu, která ho sklátí rozkoší, nalezl jeden z divů světa." - Já


Březen 2011

Ludvík van Beethoven

28. března 2011 v 21:37 | Alexandra |  Klasická hudba
Ludvíka van Beethovena - (1770-1827) - řadíme do období hudebního klasicismu nebo-li doby stříbrné (18.stol.), kde patří také skladatelé Josef Haydn a Wolfgang Amadeus Mozart. Skladatelé působili hlavně ve Vídni, která byla cetrum evropské hudby této doby.
Hlavní důraz je v hudbě kladen na vedoucí melodický nástroj a ostatní nástroje mají za úkol jej především doprovázet, narozdíl od období baroka jejíž znakem je vícehlas tedy více vedoucích hlasů, které se prolínají.
Skladatelé, jenž jsou v 18. století stále závislí na šlechticích, aby si vyděli, skládají především symfonie, které sklízí obrovské úspěchy. Opery nabývají nového rázu. Nezpívá se v nich jen italsky, jak to bylo doposud zvykem, ale také v jazyce, kterým mluví skladatel či libretista (os., která složila text). V orchestrech se objevují nové nástroje, hlavně klarinety.

Ludvík van Beethoen se narodil v německém Bonnu. Prožil těžké dětství - sám se musel brzy postarat a živit celou rodinu. V době, kdy začal skládat se přesídlil do Vídně, kde sklízel velké úspěchy, avšak později získal i řadu odpůrců za republikánské názory a dramaticky-myšlenkově náročnou hudbu. Po 30. roce svého života začal ztrácet sluch, ale ani tehdy nepřestal komponovat.
Beethovenova síla je ukryta v jeho instrumentální hudbě, kdy na prvním místě stojí jeho 9 symfonií:
I. symfonie C dur
II. symfonice D dru
III. symfonie Es dur - Eroica nebo-li Hrdinská - Beehoven se nechal inspirovat Napoleonem. Je projevem lidského hrdinství.
IV. symfonie B dur
V. symfonie C moll - Osudová - Je vrcholem z celé Beethovenovy tvorby. (Učitě ji znáte, motiv této symfonie je krásný, vymyslel to fakt dobře, důkladně do detailů. Je ukázkou jeho tvorby nahoře nad textem.)
VI. symfonie F dur - Pastrorální - Jsou zde zobrazeny krásy přírody.
VII. symfonie A dur
VIII. symfonie F dur
IX. symfonie D moll - Ve čtvrté části symfonie Beethoven připojil k velkému orchestru sólisty a sbor, aby slovy Schillerovy Ódy na radost dal své hudbě jednoznačný smysl: "Všichni lidé staňte se bratry".
Dále Beethoven skládal kvarteta, sonáty, a zkomponoval jedinou operu Fidelio. Příběh opery je tragický - manželka se převleče za žalářníka, aby osvobodila svého muže z vězení.

P. I. Čajkovskij

25. března 2011 v 21:33 | Alexandra |  Klasická hudba


Petr Ilji Čajkovskij je nejznámější osobností z ruských skladatelů 19. století. Z počátku byl profesorem moskevské konzervatoře, později se věnoval jen skladatelské práci. Žil pak střidavě doma i v cizině a jeho opery a symfonické skladby mu zanedlouho získaly světovou pověst.Vystupoval i jako dirigent a podnikl řadu uměleckých cest, byl i v Praze.
Z oper dosáhly světové obliby opery Evžen Oněgin, Piková dáma. Mezi nejznámjší a nejpopulárnější patří Labutí jezero, Spící krasavice, Louskáček. Ze symfonií to jest IV. symfonie - Osudová, VI. symfonie Patetická.
Nejslavnějším koncertem je klavnírní koncert B moll a houslový koncert D dur.

Koncert B moll určitě znáte a pokud jste si pustili ukázku tak vám právě tento koncert hraje. Tento koncert se mi líbí, má šmrnc. Jednalo by se li o rockovou hudbu tak bych teď zmínila, že má vynikající nápaditý riff, ale vzhledeme k tomu, že o rockovou hudbu nejde, tak musím říci, že se mi moc líbí to téma, prostě dynamické motivy v hudbě mám fakt ráda - to je taky důvod, proč je hudba Zeppelínů pro mě tak originální.

úvod

25. března 2011 v 21:04 | Alexandra |  Klasická hudba
Dneska tu přidám na můj vkus trochu neobvyklý příspěvek. Vážná hudba u mě moc neboduje, myslím si, že v klasice někteří skladatelé složili mnoho skladeb s krásnými motivy, ale nejsem člověk, který by si takovou hudbu pustil sám od sebe doma. Vzhledem k tomu, že chodím v hudebce do nauky, kde se učíme dějiny hudby, a chodím tam moc ráda, tak jsem se rozhodla, že tady na blogu budu dávat (pokud budu mít nálaudu, chuť a čas) pár příspěvků z klasické hudby, abychom se společně trochu vzdělali. Buď Vás to bude bavit nebo ne, to už je na Vaši chuti se dozvědět něco nového nebo poslechnou si něco z vážné hudby. Nebudu tyto články moc bortit, čekejte vždy jen nějaké vážně základní informace a ukázku. Přeju příjemný čtení těchto článků.

PS: Informace budu čerpat z přednášek z nauky.

song: Philby

22. března 2011 v 18:38 | Alexandra |  Rory Gallagher
Rorymu to pořád šlape, tento singl patří do kategorie silného riffu, a zpívání si pořád dokola - zaryje se vám do paměti. A i když nepatří tento singl pro mě k tomu nejlepšímu od Roryho, tak stojí za to.

album: Top Priority

singl:Another Womans Dreams

21. března 2011 v 21:13 | Alexandra |  Edie Brickell
O Eddie Brickell jsme už psala tady. Prozatím ji mám zařaděnou u sebe ve škatulce jako zpěvačku, od které se mi některé věci líbí, některé zase méně, nicméně její album Picture Perfect mMrning se mi zdá hodně líbí. Teď jsem natrefila na tento singl, který pochází ze jmenovaného alba, který je takový taneční, ale ne špatný, docela se mi lbí. Poslechntěte si:


podrobnosti: Dan Bárta

16. března 2011 v 21:12 | Alexandra |  Alice / Dan Bárta / Robert Balzac Trio
Jo a ještě abych nezapoměla:

1. zde si můžete přečíst rozhovor s Danem Bártou
a
2. tady se můžete podívat na dokumentární pořad 13. komnata Dana Bárty.

Myslím, že když se na to podíváte tak nějaký další informační článek o D. Bártovi ani není třeba, takže pokud máte čas tak mrkněte :).

Alice: Teritoriální král

16. března 2011 v 21:05 | Alexandra |  Alice / Dan Bárta / Robert Balzac Trio
Prostě jim to šlapalo. tady ta se mi hodně líbí .. jde z ní cítit ještě taková ta mladická rebelie ve zpěvu, kterou dnes u tvorby například D. Bárty už asi nenajdéte (to teď samozřejmě nemyslím špatně).


Alice: Ráj se mnou nehledej

16. března 2011 v 21:03 | Alexandra |  Alice / Dan Bárta / Robert Balzac Trio
Když už jsme u Alice, tak si poslechněte třeba tuhle: :)


podrobnosti: Alice

16. března 2011 v 20:58 | Alexandra |  Alice / Dan Bárta / Robert Balzac Trio
Když jsem tu naposledy psala o kapele Alice, tak moc informací jsme vám nepodala, jelikož jsem žádné na internetu nenašla. Díky bohu se objevila dobrá duše, která o Alici napsala pár slov a hoidla odkaz na jejich oficiální stránku. Tímto jí chci poděkovat, i když si to asi nepřečte.

Tvorba Alice se mi líbí s Danem Bártou, slyšela jsem asi 2 věci s jiným zpěvákem a nelíbily se mi, takže vám tu hodím informace (díky dobré duši z wiki) o období s D. Bártou a pak vám napíšu odkaz pro ty, kteří by se chtěli o ní dozvědět něco i v další dekádě.


singl:The Ensemble of Silence

16. března 2011 v 13:10 | Alexandra |  Empyrium
To co je na povrchu něžné, nemusí být i uvnitř něžné ... Na Empyrium se mi líbí, že i když jejich některé singly začínají pomalu, tak tyto pomalé jemnější pasáže proplétají s tvrdšími pasážemi, uřvaným chorálem, který se pak stejně změní v šepot či čistý hlas. Možná se vám tento singl bude zdát pesimistický nebo depresivní, avšak mě zvedl náladu.