"Celý svět je plný zázraků, na které jsme si však tak zvykli, že je nazýváme všedními věcmi."

Interviewer: "So Jimi, what's it like to be the best guitarist in the world?"
Jimi Hendrix: "I don't know, ask Rory Gallagher."

"Hudba je klíčem k ženskému srdci." - J. G. Seume


"Když člověk najde hudbu, která ho sklátí rozkoší, nalezl jeden z divů světa." - Já


Únor 2011

the Doors - the End

28. února 2011 v 21:27 | Alexandra |  Songy dalších starších interpretů
Přidávám jednu od the Doors, jejich tvorbu prozatím moc neznám, ale tady tu mám ráda. Pěkný poslech přeju :-)info z wiki:
Poprvé skladba zazněla na albu the Doors, kde jako 11. píseň v pořadí uzavírala celé album. Na albu je takřka 12 minut dlouhá, některé další verze na výběrových albech The Doors mohou být kratší. Kvůli textu písně byli Doors nuceni ukončit své hraní v klubu Whisky a Go Go.
Časopis Rolling Stone v roce 2004 píseň zařadil mezi 500 největších písní všech dob na 328. místo.

nahráno: 1966

singl: Seventh Son Of A Seventh Son

22. února 2011 v 21:33 | Alexandra |  Iron Maiden
Iron Maiden, jak je známe, ve skvělé kondici,  s neuvěřitelně dobrým kouskem, chvílemi tajůplný a strašidelný. Ovšem to nesnižuje jeho kvalitu, spíše naopak, staví o laťku výše.


album: Seventh Son of a Seventh son, 1988


singl: Come Into My Life

21. února 2011 v 21:17 | Alexandra |  Robert Plant
Nemůžu si pomoct. Poslech dobrého hudebního kousku si vyžádá magický okamžik, a ten teď nastal, když poslouchám Come into my Life. Nádherný kousek od R. Planta. Taková šeptanda, a pak do toho akustika, a v povzdálí ženský hlas .. vážně pěkný singl. Až budu mít penízky na útratu (doufám, že příští měsíc) tak si tohle cd musím koupit. Příjemný poslech přeju. :-)singl: The Greatest Gift

21. února 2011 v 21:05 | Alexandra |  Robert Plant
Věci od R. Planta jsou pro mě docela zvláštní. Jak bych to popsala. Jako z jiného světa, jsou prostě "své". Dosud mě nejvíce učarovalo jeho album Fate of nations. Z něj pochází také dnešní psínička The Greatest Gift. Určitě jste se s ní už setkali na blogu Robky, ovšem zastávám názory, že kvalitní hudba se musí rozšiřovat. Takže tady je: :-)singl: The Blue Mists Of Night

20. února 2011 v 20:21 | Alexandra |  Empyrium
Tahle písnička mě po prvním poslechu uchvátila. Je dost proměnlivá, a ukazuje nejdnu hudební stránku. Tvrdost a chraplák, společně s jemností a pěknou melodií....co více si přát. Ovšem ne každému sednu, ale i tak přeji příjemný poslech.Kontrabas = double bass

20. února 2011 v 20:07 | Alexandra |  strunné nástroje: smyčcové
kontrabas
Kontrabas je tónově nejhlubší a největší smyčcový nástroj používaný v orchestrech. Korpus nástroje měří obvykle 1,10m, může však být mnohem delší: největší kontrabasy, sub-subkontrabasy z megalomanského 19 století dosahovaly někdy délky až 4 metrů tzn. jeden kontrabasista hrál a druhý tlačil struny ke krku nástroje, přičemž musel udržet rovnováhu na schůdku.
Kontrabas je jediným nsátrojem, u kterého krk plynule přechází v korpus (tzn. není přilepený, přišroubovaný apod.), stejně jako u violy da gamba, od níž bylo převzato také ladění v kvartách - E1, A1, D, G. V symfonických orchestrech bývá ale jeden nástroj pětistrunný s přidanou spodní strunou C. K sólové hře se používá scordatury, tj. přeladění nástroje o tón výš.

Nejvýznamnější rolí kontrabasu je jeho role v orchestru, protože v komorní hudbě pro  smyčcové nástroje, která vznikala v 18. století, nedostal tento nástroj žádné místo. OVšem v orchestru nahradil úlohu gamby. V pozdější době nalezl kontrabas uplatnění prakticky ve všech hudebních žánrech. (tj. uvědom me si, vzhledem k tomu že táhneme spíše k rockové hudbě než ke klasické, že v 50. letech plnil  kontrabas nenahraditelnou úlohu pozdější el.basy v rock´n´rollových kapelách, a kontrabasistům kteří  fakt uměli hrát na tento nástroj , a někteří s ním uměli i tancovat, vážně smekám poklonu.)
O renesanci nástroje lze mluvit především tedy v 2. pol. 18. stol. Ve 20. stol. získal kontrabas prominentní místro např. v díle Benjamina Briten - Průvodce mladého člověka orchestrem a ve Snu Svatojánské snoci. Brilantní partie pro Kontrabas najdeme ve skladbách Mozartových, Beethovenových. Nejvýznamnějšími kontrabasisty minulosti byli Domenico Dragonetti (1763 - 1846), Giovanni Bottesini (1821 - 1889) a Sergej Kusevickij (1874 - 1951). Pražská konzervatoř byla první neitalskou konzervatoří, na níž se začalo - již v roce 1811 - vyučovat hře na kontrabas.

zdroj:
kniha Bert Oling, Heinz Wallisch - Encyklopedie hudebních nástrojů

Alice: Ani náhodou

12. února 2011 v 21:11 | Alexandra |  Alice / Dan Bárta / Robert Balzac Trio
Opět přichází na řadu D. Bárta. Nj, ale já za to nemůžu, že tato písnička je vážně dobrá.

Singl pochází z prvního alba "Yeah!" kapely Alice z roku 1991.PS: Proč není na youtube více věcí od Alice? Fakt se mi jejich věci líbí.

Empyrium - podrobnosti

10. února 2011 v 21:53 | Alexandra |  Empyrium
Empyrium
Pro tuhle kapelu musím vytvořit samostatnou rubriku, protože už teď (dnes jsem na tuto kapelu narazila) vím, že se zařadí mezi mé srdcovky.

(Bohužel nevím jestli toto uskupení ještě funguje, protože na webu se píše, že jo a že prý snad vydají i novýéalbum, ale na oficiálních stránkách mlucí v min. čas, př, Empyrium were (byli). Jen má osobní úvaha.)

Empyrium vznikli v roce 1994 v Německu. Srdce kapely tvoří Markus Stock (známý pod pseudonymem Ulf T. Schwadorf) - kytary, zpěv, dále Thomas Helm jenž obstarává klávesy,piano a zpěv. Bývalí členové byla Markusova žena Nadine Moelter, která dodává písním trochu folkový nádech svými krásnými tóny flétny a dále tady působil Andreas bach, který zasedl k syntetizátorům.

Hudba této kapely se popisuje těžko, je docela dost melancholická a myslím že neuškodí když řeknu romantická, ovšem skloubí v sobě dost odlišné hudební žánry, které by u jiných kapel zněly dost podivně. Tím mám na mysli těžké el.kytary a doommetalový vokál (vážně nemám ráda metalové chrčení, ale tady se mi děsně líbí) doplněn jemností v podobě krásně zahrané akustické kytary, flétnových sol, a čistého vokálu (baritón) Schwadorfa. A ještě jedna výhoda této hudby. El.kytara jenom nehučí - "hlavně aby byla tvrdá", jak to je u některý kapel, zvykem ale hrají úžasné melodické věci, a to je na nich hodně zajímavé a mě líbivé. A taky oceňuju jejich tvorbu s akustickýma kytarama, řekla bych že je to odvážné, ale nádherné.

Empyrium mají na svém hřbětě prozatím těchto 6 alb (vždy s ukázkou):

1995 demo "Die wie ein Blitz von Himmel fiel"
1996 cd "A Wintersunset":
Under Dreamskies
1997 cd "Songs of Moors & Misty Fields":
Lovers Grift
1998 cd Song of Moors and Misty fields
1999 cd "Where at night the wood grouse plays":
A Pastoral Theme
2002 cd "Weiland":
Die Schwane im schilf


zdroj:

Folk/acoustic/metal

10. února 2011 v 21:46 | Alexandra |  Kapely


Eluveitie: album - the arcane dominion

Alice: ... a to tě trochu bolí

8. února 2011 v 21:04 | Alexandra |  Alice / Dan Bárta / Robert Balzac Trio
Robko, opět jsi mi zasadila brouka do hlavy, ale i ty Habalo, covery které jste daly na blogy mě přinutili se trochu podívat na věci od Dana Bárty. Jeho covery Zeppelínů byly totiž hodně dobré. Zjistila jsem, že jeho fungování s kapelou Alice, nebylo špatné. Nicméně chtěla jsem tu teď dát tuto písničku, na kterou jsem natrefila, a která se mi líbí.


PS: Text se jim fakt poved. Na dnešní náladu mi sedl hodně. Bohužel. Je divný den.