"Celý svět je plný zázraků, na které jsme si však tak zvykli, že je nazýváme všedními věcmi."

Interviewer: "So Jimi, what's it like to be the best guitarist in the world?"
Jimi Hendrix: "I don't know, ask Rory Gallagher."

"Hudba je klíčem k ženskému srdci." - J. G. Seume


"Když člověk najde hudbu, která ho sklátí rozkoší, nalezl jeden z divů světa." - Já


Říjen 2010

Deamons and Wizard (album: Deamons and Wizard)

31. října 2010 v 19:41 | Alexandra |  Další zajímavé kapely
Deamons and Wizard je kapela složená ze členů z kapel Iced Earth a Blind  Guardian. Historie tohoto seskupení si můžete přečíást na těchto skvělých stránkách.
Deamons and Wizard do dneška vydali prozatím 2 alba - Deamons and Wizard (2000) a Touched by the Crimson King (2005).

Violoncello = boj o uznání mezi gambisty

31. října 2010 v 18:44 | Alexandra |  strunné nástroje: smyčcové
cello 2

Violoncello nebo-li cello patří k "odrůdě" houslím. Je to tedy dřevěný hudební nástroj, tón dosahuje pomocí smyčce. U hry violoncellista sedí a nástroj si opírá mezi nohami.

Violoncello zní o oktávu níž než viola, struny jsou tedy naladěny C, G, d, a.

Violoncello vzniklo pravděpodobně přenesením tvaru houslí na velikost tenorové violy da Gamba (co je to viiola da gamba si můžete přečíst v tomto krásně napsaném článeku). V 17. století mívalo violoncello často 5 nebo 6 strun, ale svého uznání dosáhla až později. Do 18. stol. měla nejvyšší místo mezi smyčci viola da gamba tenorová a violoncello bylo podřadnějším nástrojem používané k zesílení basové linky kontrabasu. Později probíhali velké boje mezi gambisty, kteří povětšině odmítali se přeučovat na violoncello, ale geniální hra Francesca Alborea zvaný Francisciello způsobila, že nejdříve v itálii viola da gamba vymizela. A tak od 18. stol se symfonický a komorní repertoár pro violoncello rozšiřoval. Koncerty pro cello mj. psali Joseph Haydn, Carl Philipp Emanuel Bach, A. Vivaldi, William Schumann, P. I. Čajkovskij a A. Dvořák.

Standartním dílem pro violoncelly jsou šestidílné suity BWV 1007-1012 Johnanna Sebastiana Bacha z roku 1720. K nejvýznamnějším českým violoncellistům patří Miloš Sádlo, Josef Chuchro, Daniel Veis a Bohuslav Pavlas.


zdroj některých informací:
kniha: Bert Oling, Heinz Wallisch - Encyklopedie hudebních nástrojů


Blue Effect - Ej padá padá rosenka

17. října 2010 v 21:54 | Alexandra |  Další české singly ..
Radim Hladík je prostě neuvěřitelně skvělý kytarista, což ukázal i v téhle "lidové" písničce, kterou vážně dobře s Blue Effect přepracovali.

Viola = Čím větší nástroj, tím lepší zvuk.

14. října 2010 v 16:37 | Alexandra |  strunné nástroje: smyčcové
viola

Violu zařazujeme stejně jako housle do nástojů strunných a podskupinky smyčcové. Také má stejnou stavbu jako housle a ladění má podobné tzn. viola zní přesně o kvintu níž než u houslí to jest struny - c, g, d¹, a¹. Viola je také rozměrově o něco větší  než housle, měří cca 39-41 cm.,ale některé orchestry v USA vyžadují od hráče violu min. 42 cm - to jsou tzv. velké violy. Platí zde čím větší viola tím lepší zvuk. Bohužel čím větší, tím se na ni hraje také krajně obtížněji. Viola se housluje v altovém neboli violovém neboli C klíči.

Celkově se viola dostává méně do popředí než brilantně znějící housle, a to i kvůli tomu, že patří k nástrojům pokrývajícím střední rejstřík (hlubší tóny). I violoncello inspirovalo více skladatelů než teno poněkud náročný nástroj působící hráčům trápení svou nevyhovující menzurou - vysoké tóny nejsou dosti zřetelné.

Hra na violu se především využívá v orchestrech v počtu 12 violistů, ikdyž existují díla, která zkomponovali skladatelé především pro violu. Viola je, ale také nedílnou součástí každého smyčcového kvartetu i kvintetu (spolu s houslemi a violoncellem, popř. také kontrabasem).

Viola a skladatelé:

W. A. Mozart přidělil ve své Koncertvní symfonii KV 364 pro housle a violu (a orchestr) rovnocený part houslím a viole. V 19. století složil Hector Berlioz symfonii Harold v Itálii, která je symfoniií-koncertem pro violu. Další známé a důležité barokní dílo pro violu zkomponoval Johann Sebastian Bach a to Braniborský koncert B-Dur BWV 1051. Také Béla Bartok, maďarský skladatel 20. stol., složil v roce 1908 Koncert pro Violu a orchestr No.1 a o 30 let později Koncert pro Violu a orchestr No.2. Jak vidíte, i viola může být sólovým nástrojem.


zdroj informací:
kniha: Bert Oling, Heinz Wallisch - Encyklopedie hudebních nástrojů

Doufám, že jste se opět trochu vzdělali, příště budeme pokračovat violoncellem :)

Sophie Hunger - D'Red

10. října 2010 v 19:58 | Alexandra |  Songy dalších ženských interpretů
Včera odpoledne se u nás udělalo nádherné počasí tak jsem se byla podívat v lese ,nasát trochu energie. Bylo tam nádherně. Nafotila jsem i pár fotek, na které se může podívat tady. Doufám, že vy jste si sobotu užili taky v poklidu a v dobré náladě :)

Ale abych neodbíhala, písnička kterou vám chci dnes pustit je od švýcarské písničkářky Sophie Hunger, která jak jsem zjistila byla účinkující i na Colours of Ostrava 2010. Podle německého časopisu patří Sophie Hunger k deseti nejlepším objevům roku 2009, ve Švýcarsku a Německu ji řadí k hvězdám první velikosti.

song: D´Red
album: 1983
Vàli - norská hudba ožívá

8. října 2010 v 22:54 | Alexandra |  Instrumentální hudba
Ještě dneska než to půjdu zalomit, tak bych vám chtěla představit kapelu, kterou jsem teď objevila na tomto blogu.

singl: Angel from Montgomery

7. října 2010 v 20:55 | Alexandra |  Bonnie Raitt
Bonnie Raitt. Osobnost, na kterou jsem poslední dobou kapku zapoměla, ale chtěla bych to napravit a představit vám ji v známé a krásné písni, nikoliv však její, Angel from Mongomery.